top of page

Роль учнівського самоврядування у формуванні успішного освітнього середовища в умовах воєнного стану. Проведення Чверті учнівського самоврядування

(із досвіду роботи Миколаївського ліцею № 9)

На сучасному етапі учням надано більше прав і повноважень, створено широкі можливості для самореалізації кожного; вони здобувають управлінські вміння, навчаються жити в демократичному суспільстві. Цінність учнівського самоврядування полягає в тому, що учні ґрунтовно та всебічно проникають у сутність своїх прав та обов’язків. Відповідальні справи, управління життям закладу спочатку доручають частині активу, а потім й усьому учнівському колективу.

Органи учнівського самоврядування взаємодіють із педагогічним колективом ліцею на засадах співпраці, що сприяє творчій діяльності учнів і дорослих. Основними засобами вдосконалення педагогічної допомоги учнівському самоврядуванню є:

· забезпечення реальних прав та обов’язків органів самоврядування;

· підвищення довіри педагогів до рішень учнівського колективу, його органів самоврядування;

· цілеспрямоване навчання учнів складній справі організації життя учнівського колективу, управління справами ліцею.

За підсумками аналізу виховної роботи за останні роки визначені певні проблеми у сформованості учнівського самоврядування, дієвості системи учнівського самоврядування.

   У наші дні в процесі докорінного перетворення роботи освітньої установи учнівське самоврядування виходить на якісно новий етап свого розвитку. Ключова проблема – зробити дитину активним учасником, суб'єктом освітнього процесу. Беручи участь у діяльності органів дитячого самоврядування, учні включаються в різнобічну позаурочну діяльність, ділове спілкування з дорослими на рівноправній основі, залучаються в практику громадянської поведінки і соціальної діяльності. У рамках учнівського самоврядування діти отримують можливість впливати на зміст освітнього процесу, відстоювати свої права та інтереси, задовольняти актуальні потреби в самовираженні, самоствердженні і самореалізації.

Відповідно до річного плану ліцею заходи першої чверті 2023-2024 н.р. розробляли, готували та організовували представники учнівського самоврядування ліцею.

У серпні актив зібрався для планування. Девіз роботи активу: «Пропонуй! Плануй! Організовуй! Виконуй!». Учні проаналізували календар пам’ятних дат вересня-жовтня, згадати традиційні ліцейські заходи І чверті. Методом мозкового штурму визначили заходи, обговорили форми проведення, спланували зустрічі активу, визначили відповідальних за підготовку матеріалів до конкретних заходів. Актив самоврядування складався спочатку з двох учнів від класу, а потім у процесі роботи учні самі просили підключити їх до діяльності. Група активу самоврядування в Телеграмі постійно поповнюється новими учнями. Актив збирався щовівторка, відповідальні учні презентували свої наробки (презентації, відео, вікторини), разом обговорювали план проведення заходу, певні моменти, висловлювали ідеї. Домовилися: всі проведені заходи висвітлювати у телеграм-каналі Самоврядування ліцею та на сторінках сайту. Започаткували рейтинг участі класів, у якому фіксували залучення учнів класу у заходах та якість надання матеріалів про проведені заходів.

План чверті самоврядування

Захід

Термін виконання

відповідальний

Форма проведення

1

Засідання активу

щовівторка

Морозова В.Б.

Актив самоврядування

Збори, тренінги

2

День знань. Проведення єдиного першого уроку «Як ти?»

01.09.23

Морозова В.Б.

Актив

Година спілкування, вікторина

3

Фотоконкурс «Осінні барви»

До 29.10.23

Морозова В.Б.

Актив

відео з фото від класу

4

Участь у заходах Олімпійського тижня

11.09-15.09.23

Губанова Д.М.

Іванова І.О.

Онлайн-марафон

5

Фестиваль особистостей

Заходи до Дня міста Миколаєва

08.09.23

Морозова В.Б.

Актив

Діалог «Особистість- це…»

Презентація захоплень на дошці Padlet

6

Година спілкування «Траєкторія самоосвіти»

15.09.23

Морозова В.Б.

Актив

Тренінг

7

До дня європейських мов

22.09.23

Морозова В.Б.

Година спілкування, вікторина

8

День Захисника і Захисниць України

29.09.23

Морозова В.Б.

Актив

відео від класу,

година єдності

9

До Дня психічного здоров’я. Відкриття предметних Олімпіад

06.10.23

Морозова В.Б.

Психолог

Актив

Тренінг

квест

10

Вибори Президента учнівського самоврядування

13.10.23

Морозова В.Б.

Актив

Перегляд програм кандидатів. Голосування

 

11

Вміння досягати цілей

20.10.23

Морозова В.Б.

Психолог

Актив

Тренінг

11

Посвята в ліцеїсти

27.10.23

Морозова В.Б.

Актив

Веб-квест


Вже  1 вересня частину першого уроку провели представники учнівського активу класу. 



Ліцеїсти презентували ліцейське самоврядування, розповіли новим учням про ліцейське життя, провели вікторину про наш ліцей, створили дошку побажань на новий навчальний рік.

 

На Фестиваль особистостей кожен учень підготував презентацію власних захоплень. Актив самоврядування підготував презентацію про складові особистості, учні класів висловили свої думки щодо важливості саморозвитку та самодисципліни. Цікаві та яскраві колажі класів представлені на сайті ліцею.

 

Активну участь взяли учні у заходах Олімпійського тижня: у фізкультурному  челенджі,  спортивному фотомарафоні, створенні порад щодо підтримки здоров’я. 

Учні підтримали спортивний ритм цього тижня. Під час Challenge від наших дівчат були створені поради:

– не важливе місце тренування – головне саме тренування;

– не важливий інвентар тренування – займатися можливо і з побутовими речами;

– важливо сама активність, позитивний настрій та завжди бути готовим до викликів, які створює життя.


 

 

  До класної години «Траєкторія самоосвіти» учні підготували завдання щодо визначення мети, короткострокового та перспективного планування, вчилися ставити цілі. Учні поставили навчальні, особисті цілі, прописали кроки для їх досягнення. Спочатку міні-тренінг «Вчимося ставити цілі і досягати їх» був проведений для активу, а потім актив провів це для учнів своїх класів.

 

На класній годині до Дня європейських мов учнівське самоврядування презентувало міський проєкт “В Європу – з Україною в серці”. Учні перевірили, наскільки вони знайомі з історією, географією та пам’ятками країн Європи, виконуючи завдання вікторини, створеної самоврядуванням.  


 

Ретельно готувались учні до відзначення Дня Захисника та Захисниць України. Учні розробили Положення ліцейського проєкту «Герої рідного краю». Метою пошуково-дослідницького проєкту є збір, узагальнення, систематизація матеріалів про участь рідних, земляків, випускників ліцею у захисті рідно  ї землі від російської агресії; опис окремих історій їх героїчних учинків. Кожен клас створив відео привітання, що увійшло у спільне відео для наших захисників. Відео ми відправили у месенджери груп батьків та учнів, розмістили на сайті.

 

До дня  психічного здоров’я проведений тренінг. Актив самоврядування підготував різні вправи для відновлення здоров’я, учні поділились вправами один з одним. Кожен обрав для свого класу ті вправи, що сподобались, на тренінгу обговорили правила психологічного здоров'я, ознайомились із способами подолання стресу та агресії.

До відкриття предметних олімпіад актив самоврядування підготував цікаві питання з різних предметів, це стало  мотиваційною вправою. 

У жовтні проведені вибори Президента учнівського самоврядування. Вибір був нелегким. Всі кандидати гідно презентували свою передвиборчу програму. А ще актив виступив з ініціативою створити власну емблему учнівського самоврядування ліцею. Разом розробляли макет, узгоджували.

 

 

Яскраво і емоційно пройшла посвята в ліцеїсти. Учні із задоволенням брали участь у квесті, який підготувало учнівське самоврядування. Завдання квесту були захоплюючими. Дізналися про видатних, але малознайомих українців, розв’язали математичні та логічні задачі,  перевірили ерудицію.

 

Протягом чверті самоврядування стало зрозуміло, що нам потрібна робоча дошка, куди можна виставити ідею, знайти інформацію про справи, над якими працюємо зараз. І таку дошку було створено учнями.

 

А завершилась чверть самоврядування конкурсом «Осінні барви». Кожен класний колектив створив мініфільм з осінніх фотографій та  відео. На канікулах актив самоврядування зібрався, щоб оцінити роботи у різних номінаціях.

За результатами Чверті був створений та проаналізований рейтинг класів.

 У цілому заходи чверті сприяли розвитку ініціативності, самостійності, відповідальності учнів. Актив самоврядування з вересня поповнився новими учнями, що свідчить про зацікавленість у роботі самоврядування. Позитивним є розвиток лідерських якостей, формування громадянської позиції. Учні отримали досвід самостійного планування, організації заходів, вони відчули, що таке відповідальність та самостійність. Адміністрація ліцею вважає розвиток системи учнівського самоврядування важливою складовою освітнього середовища. Координатором діяльності учнівського самоврядування є заступник директора з виховної роботи Морозова В.Б., дієву допомогу надавала психолог ліцею Козлова І.С., класні керівники координували роботу активу класу і мотивували учнів класу до спільної діяльності.


Посилання на презентацію заходів Чверті самоврядування

 

28 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все
bottom of page