за підсумками педагогічної ради
Українська освітня система зазнала небувалих випробувань і трансформацій. Попри все вчителі ліцею працюють із учнями поміж повітряними тривогами, з коридорів власних квартир. Попри все намагаються організувати взаємодію, співпрацю та комунікацію з учнями, щоб забезпечити кожному освітній поступ та розвиток. І сьогодні хочеться говорити про найбільш значущі освітні феномени року війни, що минув. І вірити, що наступний рік буде переможним.
Головною метою освітньої діяльності закладу освіти залишається всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства. Досягти даної мети можна, забезпечивши високий рівень якості освіти, яка будується на ефективній співпраці та комунікації суб`єктів освітнього процесу: адміністрації, вчителів, учнів та їх батьків. Це питання є дійсно важливим в умовах воєнного стану. Сьогодні сучасний інформаційний простір в освітньому закладі з одного боку дуже ускладнює процес комунікації, з іншого — надає безліч можливостей, яких раніше не було.
Для цього насамперед з’ясуємо, як співвідносяться між собою поняття «якість освіти», «ефективна співпраця», «комунікація».
Якість освіти – це певний рівень знань і вмінь, розумового, фізичного й морального розвитку, якого досягли випускники освітнього закладу відповідно до запланованих цілей навчання і виховання.
Співпраця – це процес, в якому люди з різними інтересами діляться знаннями і ресурсами для отримання кращих результатів та / або оптимізації рішень.
Комунікація – це завжди діалог, де присутні думки, почуття й реакція аудиторій закладу освіти. Тому ключове завдання – не тільки сформувати чітке і ясне повідомлення, а й переконатися, що у підсумку дійшло до вашої аудиторії, і що саме вона зрозуміла.
Комунікація та ДІЇ між суб'єктами освітнього процесу: адміністрацією і вчителями, між педагогами, між вчителями і батьками, між учителями і дітьми - створюють репутацію закладу. Репутація є результатом того, що ми робимо, що ми говоримо, і що люди думають і говорять про нас.
Як суб'єктів освіти зробити однодумцями в умовах дистанційного навчання?
Модель «Ефективної співпраці і комунікації в Миколаївського ліцею №9 в умовах дистанційного навчання» можна презентувати у такому вигляді,
де для комунікації між учасниками освітнього процесу використовуються різні канали – це електронний корпоративний адмінкабінет, офіційний сайт ліцею, сторінки в соцмережах, зустрічі онлайн, дистанційні уроки, конференції, групи в Телеграм, чат в вайбері тощо. Саме через ці канали комунікації в умовах дистанційного навчання швидко та легко донести наше повідомлення до аудиторії. Для різних цільових аудиторій використовуються різні канали. Безумовно, формуванню довіри сприяють формат і якість інформації, компетентність і професіоналізм, орієнтація на конкретний результат - забезпечити кожному УЧНЮ освітній поступ та розвиток в стінах нашого освітнього закладу. Тому протягом доповіді очікуємо конкретні пропозиції щодо покращення комунікації на різних рівнях.
Комунікація «адміністрація-вчитель», «вчитель-ліцеїст» ефективно здійснюється четвертий рік поспіль через Електронний корпоративний адмінкабінет пакету Google Workspace for Education та електронний журнал/ щоденники NZ.UA. Протягом війни ці платформи пройшли гідно випробування на надійність: забезпечили безпечне та комфортне спілкування під час дистанційного навчання. Основні переваги електронного АДМІНКАБІНЕТУ:
- інформативність (містить інформацію про освітню діяльність ліцею);
- доступність (ознайомитися з документами може будь-який його користувач незалежно від того, де він знаходиться);
- дієвість (надає інформацію про життєдіяльність освітнього закладу 24 години на добу 7 днів на тиждень);
- ефективність (допомагає ефективно вирішувати проблеми та розширює сфери діяльності);
- економічність (створення електронного кабінету у хмарних технологіях не потребує грошових витрат).
Тижневе планування, координація діяльності вчителів, розклад уроків, відвідування уроків у синхронному режимі, предметні курси вчителів тощо. Продуктивно та органічно функціонують електронні кейси: «Адміністративний кабінет», «Методичний кейс», «Аналітика МКЛ», «Цивільний захист», «Атестація вчителів», «Виховна робота», «Учнівське самоврядування» і 175 предметних курсів, які викладають учителі. Члени колективу мають різний доступ до документів згідно з розподілом їх функціональних повноважень. Координація надання дистанційних послуг здійснюється через інформаційний кейс «Аналітика МКЛ». Освітній процес у 2023-2024 н.р. здійснюється відповідно до розкладу занять у синхронному - асинхронному режимах. Головною проблемою залишається зворотній зв`язок від учителів та від учнів.
Уся інформація щодо організації освітнього процесу розміщена на сайті ліцею: доступна і учням, і батькам. Завжди своєчасного коригується.
Протягом грудня, 2023 року проведено анкетування учнів ліцею: результат дає можливість зробити висновок, що освітній простір є комфортним, зрозумілим, безпечним для здобувачів освіти, з системою оцінювання освітньої діяльності учні ознайомлені, учні отримують від вчителів інформацію про критерії та процедуру оцінювання навчальних досягнень.
Якщо говорити про батьків, то на запитання: «Ви задоволені в цілому організацією освітнього процесу в школі?» маємо відповідь:
За результатами опитування батьків, інформацію про діяльність ліцею вони отримують:
- від класного керівника – 89%,
- з сайт ліцею – 36%,
- фейсбуку – 21%,
- Telegram-канал "Цифровий освітній простір" - 7%,
- Іnstagram – 7%,
- Батьківські збори – 45%.
Головним джерелом інформації залишається класний керівник. І це нормальний факт, що підкреслює авторитетність, довіру до класного керівника - і, звичайно, потужне навантаження.
Ще один важливий факт – батьки, як і діти, відстежують інформацію про заклад у соцмережах. Необхідно відзначити своєчасне надання якісної інформації про години спілкування класними керівниками, практичним психологом. Перед нами постають нові виклики: по-перше, своєчасно поширювати позитивний, якісний контент про діяльність закладу, по-друге, активізувати наповнення інформацією Telegram-канал "Цифровий освітній простір", Іnstagram та залучати батьків і дітей до неї. У такий спосіб ми можемо забезпечити прозорість діяльності закладу освіти, і це підвищить довіру учасників освітнього процесу до ліцею.
Методична служба в ліцеї спрямована на формування емоційно стабільного вчителя професіонала, який працює в старшій школі, займається самоосвітою, ділиться своїм досвідом. Попри всі реалії, пов'язані з війною, вчителі ліцею роблять все можливе, щоб учні мали змогу й надалі отримувати якісну освіту. І це не порожні слова, це справді титанічна праця. Педагоги гнучко адаптують формат проведення уроків відповідно до вимог безпеки, шукають дієві інструменти для навчання та психологічної підтримки школярів, налагоджують канали комунікації, які дозволяють бути на постійному зв'язку.
Педагоги ліцею зареєструвалися на платформі ЕАС: внесли результати проходження курсової перепідготовки. Учителі мають можливість самостійно фіксувати результати проходження курсів і відстежувати проходження курсової перепідготовки в особистому кабінеті в міжатестаційний період. На вчителя покладається відповідальність за достовірність, правильність інформації, що поширюється на платформі ЕАС, до якої є доступ Управління освіти Миколаївської міської ради Миколаївської області. Для адміністрації ліцею це зручний доступ до інформації про професійне зростання педагога.
За підсумками проходження підвищення кваліфікації вчителями для педагогічного колективу проведені методичні майстерки «Від профі» в межах предметних чвертей онлайн й офлайн: #OlympicWeek, «Майстерка від філолога», «Психологічна кав’ярня для педагогів», «Інтерактивні робочі аркуші LiveWorksheets», “Інтеграція медіаграмотності у навчальні предмети старшої школи», «Практичні аспекти використання EDPUZZLE ДЛЯ ФОРМУВАЛЬНОГО оцінювання».
За підсумками методичних майстерок
- вісім учителів долучилися до ресурсу EDPUZZLE та використовують цей ресурс,
- усі вчителі отримали доступ до матеріалів з медіаграмотності та отримали алгоритм щодо створення інтерактивних робочих аркушів,
- заручилися психологічною підтримкою та зробили щеплення проти емоційного та професійного вигорання.
Координація співпраці педагогів ліцею організована через чат Вайбера (організаційні питання), Telegram - канал «Методичний марафон» (методичні заходи).
Telegram – канал один із ефективних месенджерів, який став чудовою платформою для онлайн - комунікації між учителями ліцею. Також 10 учителів ліцею для комунікації з учнями та батьками з метою вирішення освітніх задач використовують Telegram-канал.
Для проведення дистанційних уроків необхідно ретельно підходити щодо відбору онлайн ресурсів. Саме з такою метою створено в минулому році платформу «Інтерактивний портфель учителя». Протягом семестру в учителів поділилися онлайн ресурсами, що, на їх погляд, можуть бути корисними для педагогів ліцею під час підготовки уроків та позакласних заходів.
Протягом першого семестру на сторінках Mетодичного медіамайданчику «ПЕДАГОГ #МКЛ» учителі поділитися своїм досвідом: оригінальні ідеї, нестандартні форми роботи з учнями під час війни, інформація з уроків та позакласна робота з предмета стали темою статей учителів ліцею.
Організаційною формою навчального заняття, яка сприяє оволодінню учнями ключовими компетентностями, може бути не тільки урок, але й інші організаційні форми проведення навчальних занять: змішане навчання, технологія вебквесту, проєктна, науково-дослідницька робота тощо. Серед заходів, на яких учні себе відчували «активними учасниками», учні назвали: віртуальну мандрівку моєю батьківщиною, відео для захисників і захисниць України, Євроклуб, «класну годину, яку проводив», історії на папері (формат конференції ТЕД), години самоврядування, тренінг «Медіагігієна», на квесті Гаррі Поттера, проєкт UActive, осінні барви. Учні надають перевагу проєктній діяльності: свої знання і досвід можуть застосувати в дії.
Позакласна робота з предметів другий рік поспіль ефективно проходить у форматі – ПРЕДМЕТНІ ЧВЕРТІ: перетинаються інтереси учнів, учнівського самоврядування, вчителів-предметників, класних керівників. Протягом першого семестру пройшли ЧВЕРТІ: самоврядування і суспільних дисциплін.
89% вчителів вважають психологічний клімат в колективі сприяє співпраці. Успішна і ефективна комунікація, як показує досвід, у період війни – це дуже складно. У своїй роботі намагаємося зберігати традиції: Фестиваль особистостей, Посвята в ліцеїсти, вибори президента учнівського самоврядування, Олімпійський тиждень тощо. Працюючи в старшій школі, запроваджуємо і нові підходи, що підвищують роль учнівського самоврядування. Учні мають можливість брати участь у вирішенні важливих питань, брати на себе відповідальність за ці рішення, обирати шляхи розв’язання проблем — це, безумовно, сприяє становленню їхньої відповідальності.
Усі позакласні заходи спрямовані на те, щоб створити комфортні умови для освітнього поступу і розвитку учнів:
- «Кожна дитина талановита!» - під таким гаслом пройшов у жовтні І етап Всеукраїнських предметних олімпіад у ліцеї. Учні, які прагнули перевірити свій рівень знань та підтвердити свої здібності, взяли участь у змаганнях. Ліцейська команда взяла участь у ІІ етапі. Здобули перемогу: Кіро Ілля – Ім. (географія, вч. Кремповська Т.Я.), Вєднікова В. – ІІ м. (екологія, вч. Космачова Г.М.), Ковальов Д. – ІІ м. (хімія, Войтюк І.М.), Ткачик Д.- ІІІ м. (українська мова й література, вч. Рибак Н.А., Бабич Н.І.). Учні: КіроІ., Вєднікова В., Ковальов Д. - візьмуть участь у обласному етапі ВПО.
- Дві команди десятикласників успішно взяли участь у неформальній програмі «Інтенсив UActive» від Міжнародного благодійного фонду savED (куратори – Кремповська Т.Я., Столяр О.М.).
- Протягом жовтня взяли участь у Всеукраїнському конкурсі "Захисники та захисниці України" на платформі "На урок": 14 дипломів переможців I ступеня, 7 дипломів переможців II ступеня, 3 дипломи переможців III ступеня та 10 сертифікатів учасників
- Учні 10-х та 11-х класів взяли участь в інтернет-олімпіаді з англійської мови та посіли призові місця: Єгорова Анастасія(10б), Ковальов Данило(10б), Чорнокал Марія(10б), Докукіна Святослава(11б), Кирпенко Максим(11б)- ІІІ місце, Кая Мелікє(10в), Одарченко Анна(10в) - ІІ місце, Янішевський Микола(10б) - І місце, Нестеренко Діана - ІІ місце.
- Хорєв Ігор і Кирпенко Максим у обласному фестивалі «Моя STEM-ідея» посіли І місце у номінації «STEM-дослідження» ( вч. Зарванська О.О.) . У І семестрі вийшов тринадцятий випуск медіажурналу «Колорити ліцею», який продовжує публікувати творчі роботи ліцеїстів. Публікації учнів пропагували морально-етичні цінності, формування екологічного мислення та громадянських якостей («З чого зіткане щастя?», «Ми стартували..Інтенсив UActive», «До кого приходить успіх у житті?», «Краще мріяти чи будувати плани…») . У такий спосіб учні розмірковують над проблемами сучасності, зазирають у майбутню професію журналіста, презентують свої роботи. Наголошую, що це гідний майданчик для роботи з обдарованими учнями для всіх учителів ліцею.
Головний меседж : «Освітній процес неможливий без відповідального ставлення учнів до навчання, оскільки одна з ключових компетентностей — «навчання впродовж життя» — ґрунтується саме на відповідальності. Формування відповідального ставлення до навчання відіграє важливу роль у підготовці учнів до самостійного життя, тому що навчання — головна праця школяра».
Comments