top of page

Структура сучасного дистанційного уроку в умовах воєнного стану


Учитель зарубіжної літератури

Миколаївського класичного ліцею Морозова В.Б.


Для чого взагалі потрібна структуризація уроку. По-перше, це дозволяє організувати синхронну роботу на уроці таким чином, щоб учні були готовими проаналізувати виконання домашнього завдання, актуалізували знання, які будуть необхідні для засвоєння нового матеріалу, усвідомили і запам'ятали основні факти нової теми, перевірили засвоєння та отримали інструкції щодо виконання домашнього завдання. По-друге, структуризація необхідна учням, які будуть працювати в асинхронному режимі. Це дозволить учням поділити самостійну роботу на певні етапи. Якою ж повинна бути структура сучасного дистанційного уроку?

Я вважаю, що велику увагу учитель має приділити мотивації навчальної діяльності учнів. Пригадаємо, що під мотивом учіння розуміють внутрішні імпульси, які спонукають учнів до активної пізнавальної діяльності, спрямованої на засвоєння і застосування знань, навичок і вмінь. Звідси мотивація учіння - це застосування різних способів і засобів формування в учнів позитивних мотивів учіння. Способи мотивації можуть бути різні: постановка проблемного навчального завдання, створення проблемної ситуації, ситуації успіху, повідомлення учням практичної, теоретичної чи соціальної значимості виучуваного матеріалу, формування інтересу до знань. Мотивація учіння не складає окремого етапу уроку. Ця робота ведеться протягом усього уроку. А також я використовую для підвищення мотивації відео презентації теми, яку учні тільки будуть вивчати.

Що ж до самого уроку, то першим обов'язковим етапом є організація учнів до активної участі в навчальному занятті, вона не повинна забирати багато часу. Важливо залучити їх до роботи з першої хвилини. Саме тому початок уроку повинен бути динамічним, давати учням заряд енергії, бадьорості, діловитості.

Перевірка домашнього завдання може бути організована будь-яким чином, вона може включати аналіз виконаних робіт учнями і учителем, перевірку знань та умінь за допомогою інтерактивних ресурсів, опитування тощо.

Важливим етапом є актуалізація, повторювально-навчальна робота, що обумовлена трьома положеннями: 1) якщо учень передбачає, що його знання будуть перевірені, то він краще готується до уроку; 2) перевірка знань завжди пов'язана з активним відтворенням матеріалу, що є кращим засобом його засвоєння; 3) повторення і перевірка знань пов'язані з мовленнєвим відтворенням вивченого матеріалу, що, природно, сприяє розвитку мови і мислення. Ця робота передбачає актуалізацію знань, актуалізацію способів діяльності, актуалізацію навчальних потреб. Найчастіше для актуалізації знань я використовую ресурси Wordwall та Slido, які дозволяють створювати різноманітні форми опитування. Для актуалізації способів діяльності застосовують обговорення тих чи інших форм роботи та вимоги до виконання таких робіт. Актуалізація навчальних потреб відбувається при аналізі навчальних досягнень учнів.

Основний етап – це сприймання, осмислення і засвоєння нового матеріалу. На цьому етапі учитель викладає новий матеріал за допомогою розповіді, пояснення, бесіди, а потім переходить до опитування учнів за його змістом або організовує самостійну роботу учнів з підручником, іншими матеріалами з метою глибшого осмислення і засвоєння нової теми. Для пояснення та усвідомлення нового матеріалу використовую інтерактивні презентації, інтерактивні плакати, відео уроки. Ресурсами для створення таких матеріалів є Canva, Genialy, ThingLink, Padlet.

Осмислення, узагальнення і систематизація знань відбуваються як під час бесіди, так і під час самостійної роботи учнів. Тут корисним буде застосування різноманітних робочих листів. Зараз існує багато інтернет ресурсів для створення таких завдань: Padlet, Wizer, Formative, GoogleForms.

Можна застосувати експрес перевірку засвоєння знань, використовуючи ресурси Wordwall та Slido, провести тестування за допомогою ресурсів GoogleForms та платформи Всеосвіта. Підбиваючи підсумки уроку, вчитель коротко повідомляє, якими знаннями оволоділи учні, як працював клас, окремі учні.

Домашнє завдання не слід давати наспіх. Необхідно пояснити зміст роботи, способи і послідовність її виконання. В окремих випадках доцільно перевірити, як учні зрозуміли зміст домашньої роботи.

Сьогодні вчитель вільно вибирає структуру уроку. Йому не обов'язково дотримуватися формального поєднання і послідовності етапів уроку. Але при цьому вчитель не може допускати порушення закономірностей пізнавальної діяльності, не враховувати її ефективності.

Використані джерела:

  1. Типи і структура уроків. https://pidru4niki.com/19521027/pedagogika/tipi_struktura_urokiv

  2. 2. Типи уроків та їх структура. https://pkvfp.kiev.ua/wp-content/uploads/2019/pdf/typi_urokiv.pdf



      

30 просмотров0 комментариев

Commenti


bottom of page