top of page

За підсумками Декади філології (керівник кафедри - Шукаєва Г.Ю.)



Освітній процес завжди насичений великою кількістю навчального матеріалу і серед безлічі правил, вправ, різних завдань, з часом, учні втрачають інтерес до шкільних предметів, навіть якщо відносять їх до улюблених. Причин тут багато: перевантаження (діти і підлітки окрім школи відвідують багато гуртків, репетиторів), швидка втомлюваність (ознака сучасних школярів) зміна ціннісних орієнтацій підлітків (соціальний статус відіграє більш важливу роль ніж знання) тощо.

Науковці радять приділяти увагу психологічним особливостям учнів, впроваджувати на уроці різні форми роботи, повсякчасно зацікавлювати та мотивувати учнів. Але як вчителі практики можемо сказати одне: урок залишається уроком. Тут ми обмежені в часі, нам необхідно пояснити, закріпити, вивчити новий матеріал, повторити попередній, провести контроль знань, виконати поставлені завдання та досягти мети.

Хоча ми використовуємо на своїх уроках цікаві для учнів види діяльності – ігри, обговорення, ІКТ, проектні технології й ліцеїсти активно працюють на наших уроках, у повній мірі діти розкриваються під час позакласних заходів. Саме позакласні заходи дають учням можливість «розправити крила» – тут вони проявляють свої таланти, знання і вміння в різних сферах життя, тут всі можуть помилитися (зникає страх отримати погану оцінку) і кожен може перемогти.

Позакласні заходи з предметів філологічного циклу є невіддільною частиною навчального року. Це і літературний клуб, і мовні квести, і різні заходи до Дня української писемності та мови. Однак самим насиченим і тривалим заходом з мовних предметів є декада філології.

Декада філології – це своєрідний концентрат різних за змістом та формою заходів, які відбуваються в певний період часу і спрямовані на реалізацію завдань комплексного підходу до виховання учнів.

Основними завданнями декади філології на нашу думку є:

· мотивувати учнів до вивчення предметів філологічного циклу;

· активізувати пізнавальну, комунікативну, творчу компетенції;

· сприяти практичному володінню мовою та збагаченню словникового запасу;

· розвивати в учнів навички пошукової діяльності, вміння аналізувати та узагальнювати, критично мислити;

· розвивати навички взаємодії у колективі, сприяти формуванню лідерських здібностей;

· підвищити загальний рівень знань та культури учнів.

Основним принципом проведення декади філології є створення оптимальних умов для добровільної участі якнайбільшої кількості учнів з урахуванням їх індивідуальних особливостей та інтересів незалежно від рівня їх знань і вмінь.

Протягом двох тижнів в Миколаївському класичному ліцеї відбуваються різні заходи з української мови та літератури, зарубіжної літератури, англійської та німецької мов.

Традиційно декада філології в МКЛ розпочинається 21 лютого в Міжнародний день рідної мови святковою лінійкою. Проте підготовка до декади починається за декілька тижнів до цієї дати як серед вчителів, так і серед учнів.

На початку лютого складається план декади, до якого вносяться всі ідеї та пропозиції вчителів-мовників. Усі вчителі проявляють ініціативу і кожен, попри свою зайнятість, хоче провести цікавий захід, але так щоб не повторитися з колегами і самим собою у попередні роки.

Важливим аспектом є оформлення декади. Щоразу ми створюємо яскравий анонс заходів, які плануємо провести. Стенд з цим планом знаходиться протягом всього періоду декади у ліцейському фойє. Тут ліцеїсти можуть знайти інформацію про час, місце заходу, які класи або команди запрошуються, а також результати проведених конкурсів.

Всі заходи декади можна поділити на традиційні (поетичний челендж, Євробачення, мовні квести, лінійки) та ті, що проводяться періодично (мовні вікторини, конкурси читців та перекладачів, інтелектуальні ігри).

Святкова лінійка відкриття декади проходить у нас у форматі теленовин, ліцеїсти можуть спробувати себе як телеведучі, журналісти, актори, відео оператори, відеомонтажники тощо.

Окремої уваги заслуговує пісенний конкурс «Євробачення». Спочатку ліцеїсти та вчителі сприйняли ідею про проведення цього заходу досить стримано проте зараз він став традиційним.

Приблизно за два тижні до початку декади представники класів беруть участь у жеребкуванні: яку країну представлятиме клас на конкурсі. Потім класні колективи самостійно визначаються з піснею та виконавцями. Далі починаються репетиції, постановка номеру, підбір костюмів та реквізиту. В день конкурсу всі ліцеїсти, вчителі, гості (на захід приходять батьки та друзі учнів, колишні випускники) отримують жетони, за допомогою яких вони голосують за переможця.

Так само як і в оригінальному конкурсі «Євробачення» у нас існують обмеження:

· не можна віддати свій голос за представників свого класу (такі голоси анулюються);

· заради рівності і об’єктивності пісні виконуються тільки іноземними мовами.

Переможця або переможців конкурсу оголошуємо на лінійці присвяченій закриттю декади філології та підбиття підсумків. А от результати конкурсу ми бачимо на своїх уроках. Учні виявляють більший інтерес до іноземних мов, зменшується страх невдачі, з’являється віра у свої сили та можливості: «Якщо мені вдалося вивчити і заспівати пісню незнайомою мені італійською, французькою і т.д. мовою, то й англійську мову я теж можу вивчити».

Під час проведення декади всі вчителі звертаються до такої форми роботи як ігри.

Гра, як відомо, є основним видом діяльності дитини і хоча з часом основні види діяльності людей змінюються, ми охоче продовжуємо грати. Існує велика кількість різних ігор: навчальні, рухливі, розвивальні, інтелектуальні. Під час проведення декади вчителі надають перевагу саме останнім. Інтелектуальні ігри вимагають від гравців демонстрації певних знань, ерудиції, вміння критично та логічно мислити. Популярними інтелектуальними іграми є різні вікторини, брейн-ринги, гра «Що? Де? Коли?». Учасники таких заходів одразу включаються в гру. Спочатку питання прості й всі гравці перебувають в ситуації успіху. Далі питання стають складнішими, вимагають концентрації уваги та зусиль, але азарт і попередній успіх, мотивують ліцеїстів до подальшої гри. Будь-яка інтелектуальна гра – це не контроль знань учнів, а хороша нагода долучити їх до предмета, занурити в глибини цікавих фактів, подій, додаткових інформацій, на які не вистачає часу на уроці.

Декада філології проходить у три етапи: підготовка, самі заходи та підбиття підсумків декади. Цей останній етап дуже важливий для мотивації учнів. Під час лінійки закриття обов’язково треба назвати всі заходи, які були проведені протягом двох тижнів, прізвища та класи учасників і нагородити переможців. Похвала, грамоти, невеличкі призи – це, зрозуміло, зовнішня мотивація учнів, але вона безпосередньо впливає на самооцінку особистості, підштовхує для подальшого вивчення предмету.

Під час декади філології нам вдається – залучити переважну більшість ліцеїстів в активний пізнавальний процес, розвивати здатність розуміти твори мистецтва, формувати власні мистецькі смаки, самостійно виражати ідеї, досвід та почуття за допомогою мистецтва; формувати навички дослідницької діяльності, уміння генерувати нові ідеї й ініціативи та втілювати їх у життя з метою підвищення як власного соціального статусу, мотивувати до навчання.

19 просмотров0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все

Comments


bottom of page