Диктант – письмова робота, вправа для засвоєння або перевірки грамотності, що полягає в записуванні тексту, який диктується. Саме таке пояснення для цього виду роботи дає «Великий тлумачний словник сучасної мови». Виходячи з цього багато вчителів іноземної мови ігнорують проведення диктантів на своїх уроках. Винятком є хіба що словниковий диктант для перевірки засвоєння лексики, коли учні записують переклад слів, що диктує вчитель.
На початку своєї професійної діяльності я теж не одразу зрозуміла можливості і плюси цього виду роботи, згодом диктанти стали невід’ємно,ю частиною моїх уроків. Зрозуміло, що диктант з іноземної мови має відрізнятися від диктанту з української мови, хоча деякі різновиди диктантів можуть урізноманітнити і уроки рідної мови.
Отже, диктант, коли вчитель читає текст, а учні його записують, є важким випробуванням для учнів. По-перше потрібно почути ВСІ слова і записати їх правильно, по-друге – це стрес, психологічний страх, небагато учнів можуть сказати, що їм легко писати диктанти. Для вчителя такий диктант теж додаткове навантаження, оскільки потрібно не тільки підібрати текст до теми, що вивчається, а й адаптувати його, щоб він містив знайому для учнів лексику. Тому кращим варіантом є диктант з пропусками(прогалинами). Кожен учень отримує роздруковану основу для диктанту – текст з пропущеними словами чи словосполученнями, які учень має почути і написати. Вчитель диктує весь текст: і надрукований і пропущений матеріал. Завдання учня – уважно слідкувати за тим,що говорить учитель і вписати саме пропущену інформацію.
Переваги такого виду диктанту: 1. в учнів знижується рівень стресу – треба менше писати і вони стають більш впевненими, оскільки мають більшість тексту перед очима; 2. в учнів підвищується рівень уваги, щоб не пропустити саме пропущені слова; 3. окрім навички письма і аудіювання розвиваються і навички читання.
Варіацією диктанту з пропусками є диктант «спина до спини». Учні працюють в парах і сидять спинами один до одного. В кожного учня свій аркуш тексту з прогалинами. Текст у всіх однаковий, а пропуски різні. Учні по черзі читають текст вголос так, щоб сусід міг його почути і заповнити свої пропуски.
Такий диктант розвиває всі мовленнєві навички( письмо, аудіювання, читання, говоріння). Перевагою є також те, що працюючи в парах учні можуть пришвидшити/сповільнити партнера, попросити повторити.
Також всі мовленнєві навички задіяні під час диктанту «на бігу». Учні працюють або в парах або в міні групах. Текстможе бути для всіх однаковим чи різним для кожної пари/групи.Знаходитьсятекст на певній відстані від учня, що пише диктант, тому його партнеру(ам)потрібно підійти до тексту, прочитати уривок, запам’ятати його і продиктувати по пам’яті. Протягом диктанту учні мають змінювати свої ролі, тобто кожному доведетьсяі диктувати і писати диктант.Такий вид диктанту розвиває пам’ять учнів, розважає їх (можна проводити у вигляді змагання, хто напише правильніше, швидше тощо), активізує роботу на уроці, оскільки всі учні задіяні активно
Comments